Uudised

Tänasest saab Tartu lennuväljal maanduda ka DME-de abil

Postitatud 01. juuni 2024

Alates tänasest, 1. juunist saab Tartu lennuväljal maandumiseks kasutada tavapärase navigatsioonilahenduse GPS asemel ka maapealsete kaugusemõõtjate, DMEde abi. DMEsid on võimalik kasutada kõigil, kelle pardavarustus ja protseduurid seda toetavad.

DME võimaluse lisamisega Tartu lennuvälja protseduuridesse on leitud lahendus, tänu millele saab Tartus jätkata senise lennuinfoteenuse raames ka nende lendude teenindamist, millel on GPS või muu konventsionaalne navigeerimislahendus lennuettevõtte protseduuride vaates vajalik eeltingimus. Süvenenud GPS-side probleemide valguses pakuvad DMEd head alternatiivi navigeerimiseks. Tänu DME lahenduse rakendamisele saab Tartusse taas lendama hakata ka Finnairi – esimene lend toimub juba homme, 2. juunil.

DMEd on maa peal paiknevad seadmed, millest tulev signaal jõuab õhusõiduki pardaarvutisse ning võimaldab õhusõiduki asukohta positsioneerida. DMEd on Eestis olnud kasutusel varemgi, viimasel aastal suurendas Lennuliiklusteenindus parema katvuse eesmärgil nende hulka üle Eesti. Märtsist on DMEd alternatiivne navigeerimisvahend kõrgemal kui 3 km toimuva liikluse puhul, nüüd laienes nende kasutatavus ka madalamasse õhuruumi.

Lennuliiklusteeninduse AS on Eesti riigile kuuluv äriettevõte, kes pakub nii mehitamata kui ka mehitatud lendudele ohutut ja digitaalset lennuliiklusteenust, arendab lennundust ja haldab Eesti õhuruumi.