Uudised

Uus süsteem muudab droonilennutamise Eestis avatumaks, selgemaks ja lihtsamaks

Postitatud 13. juuli 2023

Lennuliiklusteenindus võtab kasutusele uue droonilendude korraldamise süsteemi, mis toetab mehitamata lennunduse arengut ja aitab kaasa õhuruumi ohutuse hoidmisele. Uus lahendus saab nutirakenduse ja internetikeskkonnana kättesaadavaks nii ettevõtetele kui eraisikutest droonilennutajatele. Droonikasutajatel on võimalik selle abil turvaliselt andmeid vahetada, droonide lennutamise reeglitega tutvuda, lende registreerida, õhuruumi jälgida ning vajadusel õhkutõusuluba taotleda.

„Mehitamata lennundus ehk droonindus kogub kiirelt populaarsust nii harrastajate kui erinevate ettevõtete seas. Viimaste jaoks pakuvad droonid võimalust oma äritegevuse laiendamiseks või tõhusamaks muutmiseks. Näiteks saavad energiaettevõtted ja sadamad, kes juba droone kasutavad, aga tulevikus ka pakidrooni- ja õhutaksoteenusepakkujad selle abil Lennuliiklusteenindusega koostöös oma teenuseid arendada,“ kommenteerib Lennuliiklusteeninduse tegevjuht Ivar Värk. „Uus süsteem toetab mehitamata lennunduse arengut ja aitab samal ajal tagada meile turvalise õhuruumi,“ lisab ta.

Kliimaminister Kristen Michal märgib: „Mehitamata lennundus on suure arenguvõimega. On hea, kui avalik sektor suudab arendustega aidata kliimasõbralikul majandusharul kasvada, vähendades ka bürokraatiat ja suurendades ohutust.“ 

Uus süsteem loob võimekuse pakkuda mehitamata lennunduse huvigruppidele ühist infovälja. Lahendus võimaldab näiteks riigiasutustel, ettevõtjatel ja muudel droonikasutajatel, kel on oma drooniprogrammid ja -teenused, vahetada turvaliselt ja avatult andmeid. Andmed võivad olla näiteks sisendiks selliste droonidega seotud uute teenuste loomisel nagu kullerteenused pakidrooniga või õhutakso teenuse pakkumine.  

Uus lahendus pakub võimalust kasutada ka droonikaarti. See on mõeldud nii inimestele, kes lihtsalt droonide lendamise vastu huvi tunnevad, kui neile, kes ise droone lennutavad. Kaarti saab vaadata veebikeskkonnas ja nutirakenduses. Selle abil on droonilennutajatel võimalik näha püsivaid ja ajutisi lennupiirangualasid ja lubatud lennukõrgusi, registreerida lende, jälgida õhuruumi ning vajadusel taotleda õhkutõusuluba. Kaardi kasutamine droonilennutamiseks eeldab isikutuvastust, mis võimaldab lennujuhtidel vajadusel lennutajaga kiiresti ühendust saada. Olulise uuendusena saab kasutaja näha teiste droonilennutajate lennutegevuse plaane. Viimane eeldab küll aktiivset lendude registreerimist ehk lennutegevuse plaani esitamist keskkonnas. 

Esialgu on keskkond kasutatav arvutis, tahvelarvuti ja mobiiliga aadressil https://utm.eans.ee/avm/. Apple iOS ja Android seadmete jaoks sobiv äpp tuleb välja peagi.