Uudised

Tänasest teenindatakse Kuressaare lende Tallinna digitornikeskusest

Postitatud 08. Mai 2024

Tänasest, 8. maist toimub Kuressaare lennujaama lendude teenindamine Tallinnas asuvast Lennuliiklusteeninduse digitornikeskusest. Sellega astutakse samm edasi riigipoolses kavas viia kõikide regionaallennuväljade lennuinfoteenuse pakkumine ühte keskusesse, ühtlustades teenus ja osutades seda digitaalsete lahenduste abil distantsilt.

Kuressaare digitorni esimene lend

Muudatuse käigus liigub Kuressaares seni Tallinna Lennujaama pakutud lennuinfoteenus üle Lennuliiklusteenindusele. Eesti lennuliikluse korraldamisega tegelebki Lennuliiklusteenindus, mistõttu on teenuse üleminek lennuliikluse ühtlustamise vaates loomulik samm. Samuti liigub teenusepakkumine üle distantsile, kaasaegsesse digitornikeskusesse. Lendaja jaoks see muutust kaasa ei too, sest lennud toimuvad samadel alustel nagu seni. 

Digitornilahendusega kaasneb lennuliikluse korraldamiseks rohkem lisavõimalusi. Näiteks avaneb lennuinformaatori ees korraga 360 kraadi vaade lennuväljal toimuvale. Samuti on võimalik oluliselt täpsemalt objektidele visuaalselt fokusseerida võrreldes näiteks tavalise binokliga. 

Digitorni süsteemid on mitmekordselt varundatud ning nende toimimisele kehtivad kõrged nõuded. Nende tööd monitooritakse pidevalt, et tagada nende toimepidevus.

Digitornidele üleminek toimub järkjärgult mitmel pool maailmas, eelkõige madalama liiklustihedusega regionaalsetes lennujaamades, kus see on ratsionaalsem lahendus. Eesti on digitorni lahendusele varasemalt üle läinud Tartu, nüüd siis ka Kuressaare. 

Digitorni süsteem on arendatud täielikult Eestis kohalike ekspertide poolt, alguse sai see koostöös Cybernetica ASiga ja jätkus Adacel Technologies Estoniaga.