Lennuinfo osakonna briefingul täitub 25 tegutsemisaastat

22. juulil 2018 täitub lennuinfo osakonna lennuinfo talitusel e briefingul 25 tegutsemisaastat, mille puhul heidame pilgu tagasi, kuidas briefing 1993. aastal alguse sai ning kujunes.

Lennuinfo talituse e briefingu kujunemisest

Eesti Vabariigi lennuinfo talitus e briefing avati lennuinfo osakonna koosseisus 22. juulil 1993. aastal. 

Rein Järv oli 1990. a asutatud Lennuameti esimene direktor, kes hakkas 1992. a looma lennuinfo osakonda, mille juhatajaks ta sai. 1993. aastal anti Lembe Vorsmanile ülesanne luua briefing koostöös Norra lennuameti abiga ning otsustati, et luuakse integreeritud briefing, mis sisaldab NOF, ARO ja BOF ning MET briefingut. Selline ühendatud briefing oli esimene Euroopas ja sellise üksuse loomine oli võimalik tänu sellele, et Eesti on väike ja eesrindlik riik ja seda toetas Hr Järv ning Lennuameti direktor Hr Sõrmus.

Esimese AIS spetsialisti koolituse said briefingu töötajad Norra lennuameti kolleegide abil – koolitus algas 12. juulil 1993 ning briefingu avamiseks olid rahvusvahelised sertifikaadid spetsialistidele välja antud. Vastavatud briefingus töötas 9 inimest. Norra kolleegid toetasid briefingut kõigega peale mööbli. Briefingu lennundusalased dokumendid  läksid maksma 13 000 Saksa marka.

Alguses tegutses briefing lennujaama terminalihoone keldrikorrusel. Esimene briefingu ruum terminalihoones ehitati erafirma poolt  kahe nädalaga. 1996. a koliti vanasse terminali ning tagasi uue lennujaama terminali aastast 2000. 2008. a koliti EANSi praegusesse hoonesse.

Rootsi Eastgate projekti raames käidi juba ise AIS töötajaid koolitamas Mongoolias, Armeenias, Ažerbaidžaanis ja Gruusias 2002.-2003. a.

Esialgu tehti BOF teenuse osutamisel koostööd Soome kolleegidega, PIBide (lennueelse teabe bülletäänide) koostamisel kasutati ODINi süsteemi. Aastal 2000 hangiti THALESe süsteem  ANAIS, mis võimaldas integreerida briefingu põhifunktsioonid ja sellega saavutas lennuinfo talitus Eurocontroli Integrated Briefing Level 5-e. Täna on kasutusel Comsofti süsteemid Cadas ATS ja IMS, mis võimaldavad  veel rohkem funktsioone integreerida ja automatiseerida.

Kuni 2008. aastani oli briefingu spetsialistidel pilootide ja nende esindajatega otsene kontakt. Alates 2008. aastast toimub briefingu osutamine telefoni, e-posti ja faksi teel. Self-briefingu ruumid Tallinna ja Tartu lennujaama terminalis võimaldavad meeskondadel lennuks ette valmistada ja saada briefingu spetsialistidelt konsultatsiooni telefoni teel. Uus veebirakendus võimaldab pilootidel esitada lennuplaani taotlust kodust, kasutades tahvlit või nutitelefoni.

Lennuinfo talitus e briefing on kaasaegne ja pidevalt arenev lennuinfo osakonna üksus, mille töö toimub vastavalt riiklikele ja rahvusvahelistele reeglitele ja nõuetele. 2018. aastal töötab briefingus 21 ja lennuinfo osakonnas kokku 34 spetsialisti.

Palju õnne briefing!

https://aim.eans.ee

Briefing Briefing 2018